Ağustos 4, 2021

“Hayat Pahalılığı Vatandaşın Hayatını Çekilmez Hale Getirmiştir”

HÜDA PAR Aksaray İl Başkanı Özgür Kalkan, ekonomideki gidişatı değerlendirdiği açıklamasında asgari ücrete, memur ve emekli maaşlarına yapılan kısmi iyileştirmelerin enflasyon karşısında eridiğini belirterek, hayat pahalılığının vatandaşın hayatını çekilmez hale getirdiğini söyledi.

2020 yılının, hedeflenen rakamların iki katı oranında gerçekleşen enflasyon ile kapatıldığını söyleyen Kalkan, “Bu rakamın ortaya çıkmasında %21 civarındaki gıda enflasyonu belirleyici olmuştur. Özellikle dar gelirli vatandaşlar için gıda enflasyonundaki bu yükselme, ağır bir dengesizliğe ve refah kaybına yol açmıştır. Yılın daha ilk gününde elektrik, doğalgaz ve köprü geçiş ücretlerine yapılan zamlar daha şimdiden asgari ücretteki iyileştirmeyi eritmiştir. Elektrik ve doğalgaza son üç yılda yapılan zamlar enflasyonla orantılı olmadığı için hem dar gelirlilere hem de sanayi ve üretime ağır bir darbe vurmuştur.” şeklinde konuştu.

Hayat pahalılığının vatandaşın hayatını çekilmez hale getirdiğini söyleyen Kalkan, “Ekonomide bozulan dengelerin tamiri için zemin, uygun hale getirilmelidir. Refah kaybına uğrayan kesimlerin sorunları çözülmelidir. Son dönemde oluşan olumlu hava ve pozitif beklentilerin altı doldurulmalı, ekonomiyi faiz ve döviz sarmalından kurtaracak adımlar atılmalıdır. Memur ve emekli aylıkları için ön görülen maaş artış oranı için 2020’de gerçekleşen gıda enflasyonu baz alınmalı, zamların altında ezilmelerine müsaade edilmemelidir.” şeklinde konuştu.

Bir Cevap Yazın

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.