Ağustos 4, 2021

HÜDA PAR: “Yerel Basının Çalışma Şartları İyileştirilmelidir”

HÜDA PAR Aksaray İl Başkanı Özgür Kalkan, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Yayınladığı mesajda basının önemini vurgulayan Kalkan, geçtiğimiz gün Aksaray’da “gazeteciye uyuzum” diyenler tarafından saldırıya uğrayan gazeteci İzzet Tınmaz’a geçmiş olsun dileklerinde bulundu.

Mesajında, gazetecilerin her alanda önemli görevler üstlendiğini belirten Kalkan, “Çağımız itibariyle ulaşılan teknolojik imkânlardan da destek alarak, insanoğlunun haber alma hakkının ifası noktasında görev üstlenen gazeteciler, toplumsal, ekonomik ve siyasi alanlarda da doğru yönlendirmede büyük pay sahibidirler.” dedi.

Yerel basının çalışma şartlarının iyileştirilmesi gerektiğini sözlerine ekleyen Kalkan, açıklamasında şunlara değindi:

Hayatın her anında ve her koşulda memleketimizin gözü, kulağı ve sesi olma adına ayakta kalmaya çalışan basın kuruluşlarının bilhassa yerelde hak ettikleri ilgiyi ve desteği görmediklerinin farkındayız.

Memleketimizin sosyal ve ekonomik gelişiminde etkin bir rol üstlenen yerel basın kuruluşlarımız yaşamış oldukları maddi sorunlarla baş başa bırakılmamalıdır.

Kamuoyunun haber alma ihtiyacını karşılayan ve nitelikli çalışmalara imza atan basın mensuplarının çalışma şartlarının iyileştirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Gazetecilerin her türlü ekonomik ve sosyal haklarının koruma altına alınması, çalışma şartlarının iyileştirilmesi ve toplumsal itibarlarının korunması temel öncelik olmalıdır.

Salgın sürecinin beraberinde getirdiği olumsuzluklarla sorunları katmerleşen yerel basınımızı bu zor dönemde göstermiş oldukları mücadeleden dolayı ayrıca takdir ediyorum.

Kalkan, mesajına şöyle son verdi:

“Halkın doğru ve tarafsız haber alma ve bilgi edinme hakkını etkin olarak kullanmasına aracılık ederek mesleğin gerektirdiği ilkeli ve ahlak kuralları doğrultusunda görevlerini yerine getiren basın mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü tebrik eder, çalışmalarında kolaylıklar ve başarılar dilerim.” 

Bir Cevap Yazın

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.